Dobór sprzętu stomijnego
Po zabiegu wyłonienia stomii, kolejnym kluczowym etapem jest wybór odpowiednio dobranego i dobrego jakościowo sprzętu stomijnego. Pamiętaj, że jest on bardzo istotny dla twojej codziennej aktywności zarówno w domu, jak i w pracy. Powinien on spełniać szereg warunków takich, jak:
- zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i komfortu,
- nieograniczanie codziennego funkcjonowania,
- łatwość w obsłudze,
- wysoka szczelność dla treści jelitowej, jej zapachu oraz gazów,
- właściwa objętość,
- ochrona skóry wokół przetoki przed podrażnieniem i odparzeniami.
Mając na uwadze rodzaj wytworzonej stomii, stosuje się różnego rodzaju worki:
- worki otwarte (ileostomijne): otwór (odpływ do opróżniania) zlokalizowany w dolnej części zamykany jest na rzepy lub klamrę (wymieniany codziennie);
- worki zamknięte z filtrem lub bez (kolostomijne): istnieje konieczność ich zmiany 1 – 2 razy na dobę;
- worki urostomijne: specjalne worki z kranikiem dla osób z przetoką moczową, które są tak zbudowane, aby zapobiec cofaniu się moczu (posiadają zastawke antyzwrotną).
Sprzęt stomijny dostępny jest na rynku w trzech systemach:
- system jednoczęściowy: składa się z połączonego na stałe ze sobą worka oraz przylepca, które stanowią jedną całość;
- system dwuczęściowy: składa się z worka i płytki, które łączy się ze sobą przy pomocy plastikowego pierścienia zatrzaskowego (płytkę przykleja się wokół stomii, a następnie dopina do niej właściwy worek);
- system synergiczny: worek i płytka połączone są przy pomocy przylepnego pierścienia zlokalizowanego na worku i przeźroczystej strefy przylepnej obecnej na płytce, tym samym nie ma potrzeby stosowania plastikowych pierścieni, dostępnych w tradycyjnych systemach dwuczęściowych.