Wybierz odpowiedni dla Ciebie rodzaj i rozmiar sprzętu stomijnego
Dobrze dopasowany sprzęt stomijny zmniejsza ryzyko kontaktu treści jelitowej lub moczu ze skórą wokół stomii. Pielegniarka stomijna, jeszcze w szpitalu doradzi Ci jaki sprzet stomijny będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy, biorąc pod uwage rodzaj i umiejscowienie Twojej stomii. Możesz również sam wypróbować różne worki oraz przylepce i zdecydować czy będziesz stosował sprzęt jednoczęściowy czy dwuczęściowy. Najważniejsze jest to, by sprzęt był szczelny dla treści jelitowej, a jego przylepiec nie podciekał i jak najskuteczniej chronił Twoją skórę wokół stomii. Dzięki temu unikniesz podciekania i nieprzyjemnych sytuacji. Pamiętaj o tym, aby przed założeniem sprzętu stomijnego, dokładnie zmierzyć rozmiar swojej stomii, która zmienia sie do trzech miesięcy od operacji.
Regularnie zmieniaj worek stomijny
W systemie jednoczęściowym worki należy zmieniać przynajmniej raz na dobę. W systemie dwuczęściowym zmiana płytki jest konieczna co 3-5 dni, a mocowane do niej worki powinno się wymieniać co najmniej raz w ciągu doby. W razie wątpliwości co do zasad posługiwania się wybranym sprzętem, warto skorzystać z rady pielęgniarki stomijnej. Regularna wymiana worka stomijnego sprawi, że będziesz czuć się bardziej komfortowo i dyskretnie.
Zachowaj szczególną ostrożność zdejmując sprzęt stomijny
Twoja skóra wokół stomii, po niedługim czasie przyzwyczai się do tego, że naklejasz na nią worki stomijne czy płytki w systemie dwuczęściowym. Jednak zawsze warto zdejmować sprzęt stomijny z odpowiednią uwagą, by nie uszkodzić miejsc, które odpowiadają za przyczepność sprzętu. Należy przytrzymywać skórę delikatnie jedną ręką (nad workiem), usuwając go przy użyciu drugiej ręki (pociagając delikatnie do dołu). Zacznij od brzegu i powoli odklejaj pozostałą część. Dla ułatwienia, możesz użyć specjalnych gazików do zmywania skóry lub aerozolu do usuwania przylepca.
Osusz skórę przez założeniem sprzętu stomijnego
Zawsze o tym pamiętaj! Na suchej skórze przylepiec worka lub płytki trzyma się bezpiecznie, bez ryzyka odklejenia. W ten sposób zmniejszasz także ryzyko infekcji grzybiczej (kandydozy). Na skórze wokół stomii, przed przyklejeniem nowego sprzętu, nie może być pozostałości jakichkolwiek tłustych substancji (np. kremu czy olejku do kąpieli), bo to zmniejsza przyczepność sprzętu stomijnego.
Obserwuj swoja stomię
Widoczne zmiany może powodować nagły przyrost masy ciała lub jej zmniejszenie, ćwiczenia fizyczne, brak ruchu, ciąża, ale także niektóre choroby. W razie wątpliwości zawsze należy zwrócić się do specjalisty, by podjąć właściwą decyzję, co do zmiany rodzaju lub rozmiaru sprzętu stomijnego.