Możesz rozpocząć je zaraz po operacji, jak tylko poczujesz się na to gotowy, lub w późniejszym okresie, kiedykolwiek będziesz gotowy. Stanowią one fazę przygotowawczą do rozpoczęcia głównego programu "me+ recovery".
Te ćwiczenia są kluczowym elementem procesu rehabilitacji, pomagając przywrócić prawidłowe funkcjonowanie mięśni ściany brzusznej, centrum ciała i dna miednicy. Wykonywane ruchy są zgodne z zasadami fizjoterapii i zaleceniami pielęgniarek klinicznych z American Society of Clinical Nutrition (ASCN). Są bezpieczne, właściwe i łagodne. Koncentrują się na następujących obszarach:
W firmie ConvaTec staramy się jak najbardziej wspierać Cię w tym, byś prowadził(a) aktywne i zdrowe życie. Pierwszym etapem jest „przejęcie steru” przez Ciebie samego. Znasz swoje ciało i to Ty najlepiej wiesz, jak poprowadzić proces własnej rehabilitacji – oczywiście przy odpowiednim wsparciu na całej drodze powrotu do zdrowia.
Posiadając stomie możesz prowadzić satysfakcjonujące życie. Niezależnie od tego, czy lubisz pracować w ogrodzie, wykonywać prace domowe, chodzić na siłownię, biegać, pływać, jeździć na rowerze, podróżować, pracować zawodowo, czy rywalizować w sporcie.
W jaki sposób opracowaliśmy program rehabilitacji me+™ recovery?
Ten program ćwiczeń został opracowany we współpracy z zespołem specjalistów pielęgniarstwa stomijnego, fizjoterapeutów, chirurgów, pacjentów i innych pracowników służby zdrowia. Jest on również wynikiem
wielu szczegółowych informacji, zebranych w trakcie badania naukowego z udziałem ponad 2600 pacjentów w Wielkiej Brytanii, przeprowadzonego przez firmę Convatec w 2016 roku.
O co chodzi w tym programie?
• Program ten opiera się na koncepcji zastąpienia „biernej rehabilitacji” procesem „aktywnej rehabilitacji”.
• Kluczowe znaczenie ma osiągnięcie odpowiedniej równowagi – dlatego musisz słuchać swojego ciała i kierować się swoim samopoczuciem.
• Skup się na rzeczach, które możesz zrobić, zamiast na tym, czego nie możesz.
• Zyskasz kontrolę nad własnym ciałem i pewność siebie. Omów ten program ze swoją pielęgniarką stomijną, chirurgiem lub innym specjalistą, który będzie mógł Ci doradzić i udzielić wsparcia.
Program rehabilitacji wzmacniający mięśnie brzucha i tułowia – Fazy 1 – 3
Dokładnie zapoznaj się z programem, słuchaj swojego ciała, a w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zasięgnij fachowej porady fizjoterapeuty, pielęgniarki stomijnej lub innej osoby z personelu medycznego, mającej odpowiednie kwalifikacje w zakresie ćwiczeń fizycznych.
Jak należy korzystać z tego programu?
Ćwiczenia objęte tym programem opracowano specjalnie dla wszystkich osób po poważnych operacjach brzusznych lub po wyłonieniu stomii, choć mogą je wykonywać wszyscy. Są one delikatne i odpowiednie dla większości osób, wszystkie te ćwiczenia można wykonywać w zaciszu własnego domu.
Próbuj wykonywać te ćwiczenia etapami, biorąc pod uwagę swój stan zdrowia oraz wszelkie współistniejące wskazania medyczne. W przypadku wątpliwości zwróć się do lekarza ogólnego, chirurga lub pielęgniarki.
Program ten obejmuje 3 fazy:
Zielona Faza 1
Zacznij w szpitalu, a następnie kontynuuj w domu. Faza ta jest fazą podstawową, dla osób, które nigdy wcześniej nie wykonywały żadnych ćwiczeń brzusznych – nawet jeśli operację wykonano wiele lat temu.
Niebieska Faza 2
Jest to rozwinięcie ćwiczeń z Fazy 1 Zielonej i wymaga ona większego zaangażowania. Przed przejściem do tej fazy konieczne jest opanowanie
ćwiczeń z Fazy 1 Zielonej. Jeśli masz trudności z kładzeniem się na podłodze (na przykład po operacji kolana), wybierz z tej fazy ćwiczenia wykonywane w pozycji siedzącej lub stojącej, bądź wykonuj ćwiczenia, leżąc na łóżku.
Fioltetowa Faza 3
Jest to doskonalenie ćwiczeń – do fazy tej można przejść dopiero wówczas, gdy ćwiczenia z Fazy 2 nie stanowią już problemu. Możesz przejść do tego etapu kilka tygodni po operacji.
Nawet jeśli operację wykonano u Ciebie wiele lat temu lub jesteś po operacji zamknięcia stomii, wykonywanie ćwiczeń z niniejszego programu nadal zapewnia wiele korzyści. Jest to prosty sposób, który pomoże Ci odzyskać zdrowie, sprawność i pewność siebie w dowolnym czasie po operacji. Szczególnie przydatne mogą być ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, opisane na stronie 20. Zacznij od podstaw - Fazy 1 Zielonej, gdy odzyskasz siłę i pewność siebie rozszerzaj ćwiczenia. W większość ćwiczeń z tego programu jest odpowiednia dla wszystkich. Możesz zaproponować swojemu partnerowi, przyjacielowi lub osobie z rodziny, aby ćwiczyli razem z Tobą – oni również na tym skorzystają.
Aby dowiedzieć się więcej o me+ recovery pobierz poradnik dla pacjenta
Zapraszamy do obejrzenia poniższych filmów, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, które stanowią pierwszy krok na drodze do powrotu do zdrowia.
1. Świadome oddychanie torem przeponowym – dolnożebrowym
To ćwiczenie oddechowe pomaga w uruchamianiu mięśni głębokich centrum ciała i przepony oraz uczy prawidłowego rozszerzania żeber.
2.Integracja centrum ciała
To ćwiczenie pomaga zwiększyć świadomość i kontrolę nad mięśniami głębokimi. Postaraj się poczuć, jak te mięśnie napinają się i kurczą, delikatnie je wciągając. Równocześnie dno miednicy unosi się delikatnie w kierunku środka i w górę. Ćwiczenie to można wykonywać zarówno leżąc na plecach, jak i na boku, w łóżku lub na podłodze. Wybierz miejsce, które jest dla Ciebie najwygodniejsze, i wykonuj każdy krok po kolei.
Jak często i kiedy należy wykonywać te ćwiczenia?
W przypadku tych ćwiczeń obowiązuje zasada „umiarkowanie intensywnie, ale często”. Postaraj się je wykonywać 2–3 razy na dobę lub częściej, jeśli będziesz w stanie.
• Według wytycznych dla pielęgniarek klinicznych ASCN1 i zaleceń fizjoterapeutów najlepiej jest przystąpić do wykonywania tych ćwiczeń jak najwcześniej po operacji. Należy je wykorzystać w ramach przygotowania się do głównego programu „me+recovery”, który możesz rozpocząć 3–4 dni po operacji lub w dowolnym momencie w przyszłości, gdy poczujesz gotowość.
• Rozpocznij łagodnie i zwiększaj intensywność powoli, słuchając własnego ciała i dostrajając się do pracy mięśni i własnego samopoczucia. Poświęć trochę czasu na obejrzenie wideo, które pozwolą ci zrozumieć, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia.
• Po pierwszej sesji normalne jest odczuwanie niewielkiego zmęczenia lub niewielkiej bolesności mięśni. Dolegliwości te ustąpią, gdy już przyzwyczaisz się do ćwiczeń. Jednak jeśli po sesji poczujesz nasilony ból lub dyskomfort, odpocznij przez kilka dni, zmniejsz liczbę powtórzeń i wykonuj ćwiczenia z mniejszą intensywnością, powoli ją zwiększając. W razie pojawienia się niespodziewanych problemów należy zwrócić się z do lekarza lub pielęgniarki stomijnej.
Co dalej?
Po opanowaniu umiejętności wykonywania tych ćwiczeń możesz już przejść do głównego programu me+ recovery.
Istnieją kolejne 3 fazy w programie rekonwalescencji, które mają na celu wzmocnienie mięśni i zmniejszenie ryzyka powstania przepuklin. Pomogą Ci w szybszym powrocie do zdrowia i do codziennych zajęć.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź naszą stronę convatec.pl lub zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 120 093.