Wymiana sprzętu stomijnego
Sprzęt jednoczęściowy
Sprzęt jednoczęściowy składa się z worka stomijnego, który jest na stałe połączony z przylepcem. Oznacza to, że przy każdej wymianie worka, całość musi być odklejona i wymieniona. Jest to rozwiązanie polecane dla osób z niepowikłaną stomią, która jest lekko wypukła i nie znajduje się w fałdzie brzusznym¹.
Sprzęt dwuczęściowy
Sprzęt dwuczęściowy składa się z dwóch oddzielnych elementów: worka stomijnego i płytki stomijnej. Płytka jest przymocowana do skóry i może pozostać na miejscu przez kilka dni (zazwyczaj 3-5 dni), podczas gdy worek można wymieniać bez konieczności odklejania płytki. Jest to rozwiązanie zalecane dla osób z tzw. trudną stomią, która znajduje się w fałdach brzusznych i jest zapadnięta.
Instruktaż wymiany worka stomijnego
Pierwszy instruktaż wymiany worka stomijnego powinien odbyć się jeszcze na oddziale chirurgicznym. Podczas tego szkolenia, stomik oraz osoba, która będzie spędzać z nim najwięcej czasu, uzyskają niezbędną wiedzę na temat wymiany worka oraz dodatkowe informacje o samej stomii¹. Regularna wymiana sprzętu stomijnego jest kluczowa, aby uniknąć podrażnień skóry, wycieków oraz infekcji.
Pamiętaj, że regularna wymiana sprzętu stomijnego oraz odpowiednia pielęgnacja skóry wokół stomii są kluczowe dla komfortu i zdrowia stomika.
Wymiana sprzętu dwuczęściowego POBIERZ
Wymiana sprzętu jednoczęściowego POBIERZ