Przy urostomii nie są wskazane żadne zmiany żywieniowe. Trzeba tylko zwracać uwagę na to, żeby dieta dostarczała wszystkie składniki odżywcze. Urostomia nie wymaga też ograniczania ilości płynów. Wręcz odwrotnie. Im lepiej filtrujemy nerki, im lepsze mamy oddawania moczu, tym lepiej dla nas i dla urostomii, którą mamy.
Nieprzyjemny zapach moczu – od czego zależy?
Zmiany zapachu moczu mogą zdarzać się z różnych powodów. W momencie, kiedy wypijemy trochę więcej alkoholu, to wtedy i zapach moczu się zmienia. Natomiast jeśli chodzi o żywność to nie ma takiej listy produktów, które powodowałyby ewidentnie zmianę zapachu moczu. Nie bójmy się zmiany zapachu, oczywiście pod warunkiem, że mocz jest klarowny. Jeśli taki mocz mamy to nic złego się nie dzieje i nie mamy czego się obawiać, choć zapach jego może być zmieniony. Natomiast jeśli mocz staje się mętny i inaczej pachnie, to wtedy jest alarm – szybko do lekarza! Bo to może oznaczać, że dokonuje się jakaś infekcja w drogach moczowych. I to jest zupełnie coś innego.
Co z ilością wypijanych płynów?
Osoby z urostomią mają zapotrzebowanie na płyny takie, jak każdy normalny człowiek. Chyba, że dochodzi do wzmożonego, z różnych powodów, oddawania płynów. Ale to się rzadko dzieje. Na pewno warto raz na jakiś czas prowadzić bilans płynów i przyglądać się ilości oddawanego moczu w stosunku do tego, co się wypija. Ten bilans powinien być na zero. I jeśli taki bilans jest faktycznie od czasu do czasu robiony i okazuje się, że to co wypiłem to oddałem, wtedy wszystko jest w porządku.
Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska – Wojciechowska, kierownik Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Przewodnicząca Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka