W przypadku kolostomii należy jeść tak, jak byśmy byli zdrowymi ludźmi. A więc jedzmy nie za dużo tego, co nam szkodzi i nie chodzi tu tylko o stomie, ale również o to, co szkodzi na serce, cholesterol i różne inne choroby. Nie prowadźmy diety w nadmiarze, bo otyłość to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim choroba, która może prowadzić do wielu innych schorzeń i utrudniać prawidłowe funkcjonowanie stomii.
Białko w diecie osoby z kolostomią
Białko jest niezbędne każdemu z nas, w każdej sytuacji i w każdej chorobie. Ale białko jest nam potrzebne w ilościach należnych. Najczęściej możemy powiedzieć, że osoba dorosła powinna zjadać białko od 0,8 do 1 g na kilogram masy ciała. To jest ta ilość prawidłowa. Jeśli występowały niedobory masy ciała, jeśli przed operacją występowały niedobory białkowe, bo to się zdarza, to wówczas lekarz musi ustalić na jakim poziomie powinniśmy to białko w okresie rekonwalescencji spożywać. W innym przypadku, fakt posiadania kolostomii nie jest wskazaniem do jedzenia białka za dwoje. Wręcz może nam zaszkodzić, bo obciąża układ krążenia, układ nerkowy. A więc po co dodatkowe kłopoty?
Co z wypróżnieniami – jak często?
Wszystko zależy od tego, jaki pokarm i w jakiej ilości dana osoba będzie jadła, jakie jest tempo procesu trawienia. W związku z tym, trudno powiedzieć, jak często będzie oddawała stolec. Na ogół osoby z ileostomią oddają stolec częściej i być może wymagają częstszych zmian worków. Natomiast osoby z kolostomią na ogół oddają stolec tak, jakby tej stomii nie miały – 1 do 2 razy dziennie.
Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska – Wojciechowska, kierownik Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Przewodnicząca Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka